En Bodaforsare i 50-årsåldern ställs nu inför rätta vid Eksjö tingsrätt och är misstänkt för grovt rattfylleri.
Mannen åkte fast utanför sin bostad på en gata i centrala Bodafors i slutet av februari i år. Han ska då, enligt stämningsansökan, ha haft 1,14 promille alkohol i sitt blod, en bit över gränsen för grovt brott.
I förhör med polisen har Bodaforsaren dock förnekat brott och ska ha uppgett att han berusat sig efter att han lämnat bilen.
En expert på rättskemi på Rättsmedicinalverket är inkallad och ska vittna ”till styrkande av att den huvudsakliga alkoholförtärningen inte har ägt rum inom de närmaste närmare två timmarna innan det första urinprovet togs och att analysvärdena inte är förenliga med uppgiven invändning om eftersupning”, uppger åklagaren.
Kriminalvården ska uttala sig om mannen innan dom faller. Huvudförhandlingen inleds under torsdagen.